Když se snoubí historie s budoucností. Den otevřených dveří v Elektrárně Kolín ukázal velký zájem z řad široké veřejnosti. Výjimkou nebyli ani studenti a žáci místních škol.

Elektrárna v Kolíně patří mezi významné provozy skupiny Veolia Energie. Budova patří zároveň mezi významné funkcionalistické industriální stavby z meziválečného období. Autorem je architekt Jaroslav Fragner, a samotná výstavba započala v roce 1929.
V rámci Dne otevřených dveří v Elektrárně Kolín, která vyrábí teplo pro 9 tisíc kolínských domácností, ale i místní školy, úřady, nemocnici či podniky, byla možnost vidět areál tak, jak ho znají pouze tamní zaměstnanci. Přihlásit se mohli zájemci od věku 10 let a podmínkou pro vstup do areálu elektrárny byla pevná obuv a základní bezpečnostní školení v rámci prohlídky. Celkem exkurzi absolvovalo 140 lidí a nechyběly ani děti z místních škol. Počet byl rozdělen do 8 skupin, které vyrážely na prohlídky v pravidelných intervalech.
„Jsme velmi potěšeni, že zájem o návštěvu našeho provozu projevilo tolik lidí. Prostory elektrárny ožily díky skupinkám zájemců všech věkových kategorií, a počasí nám maximálně přálo,“ hodnotil akci ředitel Elektrárny Kolín Jaroslav Rezek.
Největším lákadlem byl bezpochyby retrofitovaný kotel na biomasu. Jedná se o ekologický zdroj tepla, který prozatím jede v testovacím režimu, a jeho spuštění se plánuje na listopad letošního roku. Na své si přišli i fanoušci historie. Ti mohli obdivovat, dnes již nefunkční kotel, který sloužil elektrárně od roku 1943 až do roku 2003, či turbínu, která byla instalována do provozu v srpnu roku 1968.
Prohlídka elektrárny byla vždy pro každou skupinu návštěvníků zakončena v “párty stanu”, kde si mohli dát kávu, nebo se občerstvit a sdělit si navzájem dojmy.
„Ve skupině Veolia Energie jsme se zavázali opustit uhlí do roku 2030. V Elektrárně Kolín se nám tyto cíle daří splnit ještě dříve, a to právě díky novému biomasovému kotli,“ uvedl ředitel Regionu Čechy a předseda správní rady Veolia Energie Kolín Martin Brůha.