Veolia Energie ČR rozvíjí projekty na výrobu zeleného vodíku ve svých vybraných teplárenských lokalitách.  Tyto pilotní aktivity zapadají do celkové dekarbonizační strategie Skupiny Veolia a přispějí k plnění cílů vodíkové strategie v České republice a zejména pak v Moravskoslezském kraji. Zavádění nových inovativních technologií podpoří modernizaci a povede k vyšší energetické účinnosti současných teplárenských lokalit společnosti.

Současné pilotní projekty uvažující výrobu vodíku jsou v následujících 4 lokalitách tepláren Frýdek – Místek, Krnov, Karviná a Přerov.  Následující obrázek popisuje obecnou koncepci pilotních projektů.

Vodík schéma

Frýdek-Místek

Nejpokročilejší přípravy jsou v lokalitě teplárny ve Frýdku-Místku (projekt VOZARTEK).  Projekt získal dotaci od Inovačního fondu pro iniciaci trhu se zeleným vodíkem v Moravskoslezském kraji. Moravskoslezský kraj je jedním z regionů EU, který prochází transformací z těžkého průmyslu založeného na uhlí. Projekt pomůže iniciovat dodavatelsko-odběratelský řetězec obnovitelného vodíku v regionu.  Veolia plánuje spolupracovat s místními průmyslovými partnery i akademickou sférou.

Krátké představení projektu: 

 

V rámci projektu je plánováno:

  • Kombinace využití elektrické energie z FVE a odpadní biomasy, která je využívaná v teplárně pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla. V budoucnu také větrná elektrárna.
  • Výkon elektrolyzéru: 2 MW
  • Odhadovaná roční produkce: 270 t
  • Předpoklad zahájení ostrého provozu: 2026
  • Potenciální zákazníci: autobusová doprava, metalurgie

 Cílem projektu je ukázat, že zelený vodík je jednou ze slibných cest k transformaci hospodářství uhelného regionu. Projekt plánuje přejít z teorie k reálnému provozu již za 3 roky. Využití vodíku jako zdroje energie pomůže zvýšit podíl obnovitelné energie v celkovém energetickém mixu, snížit závislost na fosilních palivech a přispět k cílům dekarbonizace. Umístění ve stávající teplárně může dále zvýšit energetickou účinnost zahrnující využití zbytkového tepla z výroby vodíku v rámci stávajícího systému dálkového vytápění.

 Informace v mediích:

Co je Inovační fond:

Inovační fond EU je jedním z největších světových programů financování pro demonstraci inovativních technologií, které pomáhají snižovat emise oxidu uhličitého. Cílem fondu je v letech 2020 až 2030 uvést na trh průmyslová řešení, která sníží emise oxidu uhličitého v Evropě a podpoří její přechod ke klimatické neutralitě.

https://cinea.ec.europa.eu/programmes/innovation-fund_en

EU CZ

Krnov

Další potenciální lokalitou pro výrobu vodíku je teplárna v Krnově. Krnovem prochází vlaková trať, na které je zvažováno zavádění vodíkových vlaků. Umístnění teplárny v těsné v blízkosti vlakové trati je v synergii s touto širší koncepcí Moravskoslezského kraje. V současné době probíhá příprava studie proveditelnosti výstavby elektrolyzéru o velikosti 3 MW.