Veolia pomohla zpříjemnit život na sídlišti v Ostravě

Výměníková stanice na ostravském sídlišti Pískové doly se změnila k nepoznání. Díky spolupráci společnosti Veolia Energie a městského obvodu Ostrava-Jih vznikl unikátní projekt. Nová fasáda s barevnými výjevy z historie místa zpříjemní prostor pro volnočasové aktivity obyvatel přilehlých panelových domů.

Výměníková stanice zajišťuje optimální využití horké vody nebo páry přivedené z teplárny pro ohřev teplé vody pro domácnosti a zároveň upravuje parametry vody určené pro vytápění objektů v okolí. Stává se, že tyto objekty jsou na sídlištích terčem zájmu sprejerů a nejinak tomu bylo u výměníkové stanice na Horymírově ulici v Ostravě – Zábřehu.

„Městský obvod přišel s návrhem udělat novou výmalbu s motivy z minulosti této lokality, kde město mimo jiné vybudovalo nové hřiště a revitalizovalo panelové domy. Nám se ten nápad líbil, a tak jsme se dohodli na společném postupu. Věříme, že tím přispějeme k dalšímu zlepšení života na sídlišti,“ vysvětlil Libor Valový, náměstek Distribuce a služeb Regionu Severní Morava a Slezsko společnosti Veolia Energie ČR.

Ostrava-Jih už dříve provedla výmalbu několika betonových zdí v městském obvodu a vždy následovaly velmi kladné ohlasy místních obyvatel. Výběr výtvarných motivů a jejich ztvárnění proto společnost Veolia ponechala na rozhodnutí městského obvodu, doplnila jen firemní logo. Barevná výmalba připomíná, že v této části Zábřehu na břehu řeky Odry byla kdysi pískovna, odkud se vyvážel slévárenský písek pro Vítkovické železárny, nebo také tramvajová linka, která však byla po ukončení těžby písku v roce 1964 zrušena a nahrazena autobusy. Zobrazuje i život v panelákové zástavbě, která se tam rozrostla po roce 1960 s rozvojem průmyslu v Ostravě a zcela změnila původní vilový charakter této lokality.