Veolia dokončila opravu páteřního potrubí v Karviné, odstávka skončila dříve

Veolia Energie dokončila hlavní práce na výměně páteřního horkovodu v Karviné a obnovila dodávky teplé vody ve městě o den dříve. Obyvatelé budou mít teplou vodu už v pátek ve večerních hodinách.
 

Veolia Energie se vždy snaží zkrátit dobu letních odstávek v dodávkách teplé vody na minimum a většinou trvají jen několik dní. V Karviné však bylo letos nutné vyměnit část páteřního horkovodu, který sloužil nepřetržitě od roku 1966. Jeho oprava je důležitá pro zajištění plynulých a bezpečných dodávek tepla a teplé vody pro město v dalších letech. Náročná rekonstrukce potrubí začala už v červnu a v červenci si kvůli náročnosti vyžádala odstávku delší než obvykle. Dodávky teplé vody byly v Karviné kvůli rozsáhlé opravě přerušeny v pondělí 13. července.

Generální oprava části hlavního horkovodního potrubí v lokalitě Sovinec na trase z Teplárny ČSA do města Karviné probíhala ve špatně přístupném terénu, ale nezasahovala obydlené oblasti. „Práce na opravě horkovodu komplikovalo deštivé počasí, při kterém bylo nutné z bezpečnostních důvodů práce opakovaně přerušovat. Také špatně přístupný terén, omezený manipulační prostor a trasa horkovodu negativně dotčena dlouholetým působením důlních vlivů, byly technickým oříškem při výměně potrubí za nové. Přes všechna úskalí se podařilo ve středu v noci dokončit výměnu a propojit nové potrubí. Od čtvrtečního rána probíhalo postupné napouštění potrubních rozvodů,“ vysvětlil Tomáš Groň, ředitel regionu Severní Morava a Slezsko společnosti Veolia Energie ČR.

Kompletně vyměněna byla část přívodní i vratné větve potrubí o průměru 60 cm v délce 415 metrů včetně kompenzátorů, tepelné izolace a dalšího příslušenství. Velká část náročné opravy probíhala za plného provozu, ale pro závěrečné přepojení musela teplárna dodávky přerušit, proto mimořádně nastala odstávka delší než obvykle. Všechny práce byly pečlivě naplánovány tak, aby výměna potrubí byla co nejrychlejší a zároveň bezpečná.

Veolia Energie děkuje obyvatelům za pochopení a znovu se omlouvá za dočasné snížení komfortu.

Vedení společnosti vzhledem ke zvýšenému výskytu koronavirové nákazy na Karvinsku zvažovalo začátkem července posun plánované odstávky i její zrušení. Technické a organizační zajištění se však připravuje s mnohaměsíčním předstihem a stavební i demontážní práce už byly v běhu. Zastavení a odklad by mohl ohrozit bezpečnost a stabilitu dodávek tepla v zimním období, proto zrušení v době krátce před hlavní fází rekonstrukce už nebylo možné.

 
Teplárna ČSA společně s Teplárnou Karviná ze skupiny Veolia Energie zásobuje teplem a teplou vodou 50 tisíc domácností, školy, nemocnice, úřady, obchodní střediska, průmyslové podniky a další objekty v Karviné, Havířově a okolních obcích.