Teplárny skupiny Veolia získaly dotaci na přechod na čisté zdroje

Ministerstvo životního prostředí podpoří dekarbonizační plány skupiny Veolia v Karviné, ve Frýdku-Místku a v Kolíně. Z Modernizačního fondu získají stovky milionů korun, které pokryjí část nákladů na výstavbu nových technologií. Projekty doporučila Rada Státního fondu životního prostředí ČR. Cílem podpory je zajistit rychlý přechod tepláren na čisté zdroje energie. 

Jedním z šesti aktuálně vybraných projektů je dekarbonizace teplárny ve Frýdku-Místku. Už nyní se tam podstatná část tepla vyrábí z biomasy, její podíl chce společnost Veolia ještě navýšit. Stávající uhelné kotle přestaví na zemní plyn, který bude sloužit jako doplňkové palivo. Veolia uspěla i s dotační žádostí na dekarbonizaci elektrárny v Kolíně a teplárny v Karviné. 

„Modernizační fond jsme v květnu letošního roku jako první otevřeli teplárnám. Právě je totiž tíží vysoké ceny emisních povolenek,“ uvedl v tiskové zprávě ministr životního prostředí Richard Brabec. „Dotace mají zajistit rychlý přechod tepláren na čisté zdroje energie pro výrobu tepla. Tato zásadní transformace přinese čistší vzduch a zajistí i nadále cenově dostupné teplo,“ doplnil ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.

Modernizační fond je jedním z nástrojů zaměřujících se na oblast klimatu a energetiky, který přispěje k přechodu EU na udržitelnější hospodářství. Modernizační fond nabídne členským státům Evropské unie miliardové investice na rozvoj nízkouhlíkových technologií, modernizaci energetických systémů a zlepšení energetické účinnosti.