Pomáháme na svět dobrým nápadům

Za 17 let vzniklo 2078 nových pracovních míst, NF Veolia je podpořil celkovou částkou ve výši 97,5 milionu korun. To je stručná charakteristika programu, který v Moravskoslezském a Olomouckém kraji realizuje již od roku 2000 skupina Veolia prostřednictvím svého nadačního fondu.
 
 

Ve středu 7. prosince v Ostravě a ve čtvrtek  8. prosince v Olomouci byly formou symbolických šeků předány příspěvky drobným a malým podnikatelům, jejichž projekty byly letos podpořeny v rámci programu na podporu vzniku nových pracovních míst. Nadační fond skupiny Veolia tak jen v letošním roce přispěl ke vzniku 83 nových pracovních míst prostřednictvím 61 projektů.  Podporovány jsou především tradiční a netradiční řemesla a výroby, infrastrukturní služby, projekty zlepšující životní prostředí či projekty se sociálním zaměřením. Od začátku realizace programu vzniklo v rámci podpořených projektů také 293 míst pro osoby se zdravotním postižením.

Díky pomoci Nadačního fondu Veolia vzniknou například nové provozovny soukromých jesliček a mateřské školy Mrňousek v Ostravě, ve Frýdlantu nad Ostravicí a v Prostějově. V zařízeních zřízených Ing. Zuzanou Běhalovou, finalistkou soutěže Lady Business Moravskoslezského kraje a zakladatelkou Mrňouska, je kladen největší důraz na zdraví dětí a jejich všestranný rozvoj. Spokojenost dětí je zaručena domácím prostředím jednotlivých provozoven. O děti pečují tety a paní učitelky, které je učí novým dovednostem a pomáhají s osvojením života v kolektivu. 
 
 

V Jeseníku pro změnu podpořil Nadační fond Veolia vznik unikátní čokoládové manufaktury, jejímž cílem je vyrábět kvalitní produkt odkazující na tradiční postupy výroby spojené s českou fortelností. Zakladatel projektu, p. Marcel Šos, hodně cestuje a na svých cestách získává zkušenosti a zároveň i jistotu, že poctivá práce si po čase najde své příznivce. Důležité je být vytrvalý a něčím se odlišovat. Jesenická čokoládová manufaktura se od jiných čokoládoven chce odlišit netradičním přístupem v míchání koření v kombinaci s čokoládou spolu s vlastními formami na odlévání čokolád. Nabízet bude exkluzivní hořkou čokoládu (s obsahem kakaových bobů od 70% do 100%), turistickou čokoládu s odlitky nejzajímavějších turistických cílů (Praděd, lázně, rozhledny, zámky) a kvalitní dětskou hořkou i mléčnou čokoládu.

Ani v letošním roce nechyběly mezi podpořenými projekty tzv. zelené projekty. Za zmínku určitě stojí podnikání paní Kateřiny Kohutové a Pavly Skapové, které se shodně věnují šití moderních látkových plen z vysoce kvalitních materiálů – bambusových vláken či merino vlny. Díky této ekologické variantě přebalování miminek a batolat nejen ušetříte cca poloviny nákladů ve srovnání s jednorázovými plenami, ale především nevyprodukujete cca 2,5 tuny odpadu, který se rozkládá stovky let.

Pokud i vy máte zájem informovat se o možnostech spolupráce, nebo se jen seznámit s dalšími podpořenými projekty, navštivte webové stránky Nadačního fondu Veolia www.nfveolia.cz.