Novorozené děti v Ostravě pohlídají monitory dechu od Veolie

Na oddělení Dětského lékařství Městské nemocnice v Ostravě proběhlo slavnostní předávání deseti monitorů dechu, které financovala společnost Veolia Energie ČR prostřednictvím Nadace Křižovatka.

Přístroje, které znamenají klid a bezpečí miminek a mohou jim i zachránit život, převzala primářka oddělení Alice Nogolová. Skupinu Veolia Energie zastupovala personální manažerka Lenka Kviatkovská: „Nákup monitorů dechu jsme podpořili už v minulém roce. Je to konkrétní a smysluplná pomoc nejen pro nemocnici, ale také pro ostravské maminky.“

„Při dechové zástavě delší než 20 vteřin nebo při snížení dechové frekvence pod 10 dechů za minutu upozorní zvukový a světelný signál přístroje personál nemocnice nebo rodiče, díky čemuž může být dítěti ihned poskytnuta první pomoc. Monitor zároveň dokáže odhalit i mělké dýchání či apnoické pauz,“ popsala Štěpánka Pokorníková, ředitelka Nadace Křižovatka.

Nadace Křižovatka se jako jediná nadace v České republice aktivně věnuje podpoře povědomí veřejnosti o SIDS a o možnostech ochrany ohrožených dětí do 1 roku věku. Díky dárcům a sponzorům pomáhá nadace vybavit české nemocnice a porodnice monitory dechu Babysense, který je registrován u Ministerstva zdravotnictví ČR jako zdravotnická pomůcka a prošel několikaletými klinickými testy.