Děti obdarovaly své město a získaly ceny

Slavnostním vyhlášením a předáním cen skončila 14. prosince 2016 v Kulturním domě Radost v Havířově výtvarně-ekologická soutěž Dárek pro naše město. Do soutěže, kterou pro havířovské děti připravila Veolia Energie ČR společně s Havířovskou teplárenskou společností, se zapojilo celkem 19 tříd z 10 škol. 

Úkolem soutěžících, tedy žáků 4.-5. tříd ZŠ, bylo hledat během měsíce listopadu způsoby, jak obdarovat své město a přírodu v něm. Dárkem bylo myšleno například zvelebení místa v blízkosti školy, výroba krmítka pro ptáky nebo třeba ekologická osvěta. Své nápady pak děti společně s vyučujícím zrealizovaly a následně výtvarně zpracovaly na velkém plakátu za použití fotek, obrázků a popisků.

„Byli jsme mile překvapeni pestrostí a nápaditostí projektů. Děti třídily odpad, sledovaly spotřebu vody, uklízely v okolí školy, vyráběly krmítka pro ptáčky z PET lahví i z ruliček od toaletního papíru nebo třeba sbíraly kaštany a žaludy pro zvířata na zimu“, uvedl Pavel Kolář, náměstek obchodního ředitele společnosti Veolia Energie ČR.

Porotu nakonec nejvíc zaujal projekt 4. třídy ze ZŠ Zelená, která své „dárky“ pro město navíc představila velmi hravým způsobem – na plakátu lze odklápět papírová okénka, pod nimiž se skrývají fotky z realizovaných ekologických aktivit. Na druhém místě se umístila 5. B ze ZŠ 1. Máje s příspěvkem nazvaným „Malý projekt?! Mnoho příležitostí i zážitků“ a na třetím místě se sešly se stejným počtem bodů hned dvě třídy, 5. A ze ZŠ Karolíny Světlé a 5. třída ze ZŠ Zelená. Vedle dobrého pocitu z odvedené práce si děti ze soutěže odnesly také zajímavé ceny -  výlet pro vítěznou třídu a batůžky plné knih a dárků pro všechny ostatní.

Soutěž, jejímž heslem bylo „Pojďme udělat ze svého města hezčí místo k žití!“, potvrdila, že dětem na jejich městě a přírodě v něm záleží a že i podzimní měsíce jsou vhodnou dobou na to, aby o své okolí pečovaly.

--------------------

Skupina Veolia zaujímá v celosvětovém měřítku vedoucí postavení v oblasti optimalizovaného řízení zdrojů. S více než 174 tisíci zaměstnanci na pěti kontinentech skupina navrhuje a realizuje řešení pro odvětví vodního, odpadového a energetického hospodářství, která přispívají k udržitelnému rozvoji měst i průmyslu. Prostřednictvím svých tří vzájemně se doplňujících činností se Veolia podílí na zpřístupňování zdrojů, zachovávání dostupných zdrojů a jejich obnově. 
V roce 2015 zásobovala skupina Veolia 100 milionů obyvatel pitnou vodou, 63 milionům obyvatel poskytovala kanalizační služby, vyrobila 63 milionů MWh energie a zhodnotila 42,9 milionu tun odpadů. V roce 2015 činil konsolidovaný obrat společnosti Veolia Environnement (Paris Euronext: VIE) 25 miliard eur. www.veolia.com